پنج شنبه, 01 مهر 1400

مجد درآستانه توافق - به زودی یکی از بزرگ ترین پروژه های سرمایه گذاری شهر مشهدتعیین تکلیف می شود

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 11:23 نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پروژه مجد یکی از پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری شهر مشهد است که در‌قالب قراردادی سه‌جانبه میان شرکت عمران و بهسازی شهری، شهرداری مشهد و شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه شرق درراستای بهسازی و بازسازی بافت فرسوده محدوده مجد از ١٠سال پیش به اجرا درآمد.

ساخت ٣٦برج ٧تا ٢٧طبقه، احداث بولوار تازه‌تاسیس مجد، ساخت نخستین و بزرگ‌ترین پارکینگ زیرسطحی کشور در طبقات تحتانی این بولوار، سامان‌دهی مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان و... برخی پروژه‌های تعریف‌شده در این طرح است که قرار بود در سه فاز بر‌اساس اولویت زمانی اجرا شود؛ اما اواسط سال گذشته بود که از بروز اختلاف میان شرکت عمران منطقه شهر و شهرداری و باز‌شدن پای سازمان بازرسی کشور به این موضوع خبر رسید و حتی احتمال فسخ قرارداد بسته‌شده نیز به میان آمد.

بر‌اساس اظهارات رئیس شورای اسلامی‌شهر مشهد در پاییز سال گذشته، سازمان بازرسی کل کشور ادعا کرده بود که مبلغ هشتادمیلیارد تومان حقوق شهرداری در طرح مجد تضییع شده و باید ظرف یک ماه شهردار مشهد با مدیران این طرح به توافق برسند. ادعایی که از نظر مدیران پروژه مجد و رئیس کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی‌شهر مشهد، بی‌اساس به نظر می‌رسید. سید عبدالکریم جوادی درباره ورود سازمان بازرسی کل کشور به پرونده این پروژه و درخواست فسخ قرارداد ازسوی این سازمان تصریح کرد: فکر نمی‌کنم سازمان بازرسی کل کشور کارشناسی انجام داده باشد؛ زیرا اعداد و ارقامی‌ برای مطرح‌کردن ندارد. سرانجام اواخر سال گذشته بود که معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد از تفاهم مدیران پروژه مجد شهرداری برای تعیین یک موسسه راهبر به‌عنوان حکم طرفین خبرداد و گفت: تلاش ما این است که سوءتفاهم شهرداری و شرکا به صفر برسد تا امکان توسعه آینده فراهم شود.
حال باید دید پس از گذشت چندین ماه از طرح این مسائل، نتیجه این تفاهم‌ها و داوری‌ها به کجا کشید و آیا طرح عظیم مجد با مدیریت شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه شرق که مجری بافت‌های فرسوده شهری در استان نیز هست، به پایان خواهد رسید یا خیر؟
سازمان بازرسی درحال بررسی برای تعیین حق‌و‌حقوق شهر است
در این ارتباط عضو شورای شهر مشهد، می‌گوید: در موضوع هشتادمیلیارد تومان اختلاف ادعاشده، به‌دلیل ورود سازمان بازرسی کشور به این حوزه، اعضای شورای شهر در مصوبه‌ای ابتدای سال گذشته مهلت یک‌ماهه تعیین کردند تا شهرداری با مدیران پروژه به توافق برسد، حقوق شهر برگشته و کار ادامه پیدا کند.
خلیل موحدی‌محصل افزود: قرار شد که اگر توافق حاصل نشد، قرارداد حقوقی و در‌نهایت منجر به فسخ شود؛ اما پس ازگذشت شش ماه طرفین به توافق نرسیدند و درنهایت نزدیک به دو ماه پیش بود که دو پیشنهاد ازسوی شهرداری و یک پیشنهاد ازسوی مدیران پروژه مجد مطرح شد؛ اما هیچ‌یک از آن‌ها پذیرفته نشد.
وی درباره محتوای پیشنهادهای ارائه‌شده اظهار کرد: پیشنهاد اول شهرداری این بود که ٣٠درصد تشویقی به سرمایه‌گذار داده شود و مابقی سود شرکت به شهرداری برسد. پیشنهاد دوم نیز این بود که همین جا کار خاتمه پیدا کند و ادامه دست خود شهرداری باشد که از‌سوی طرف مقابل ‌پذیرفته نشد.
این عضو شورای شهر با اشاره به پیشنهاد مطرح‌شده ازسوی مدیران پروژه مجد و دلیل رد آن، خاطرنشان کرد: پیشنهادی که آن‌ها مطرح کرده بودند، این بود که فعلا یک حقوقی برای طرفین قرارداد تعیین شود تا در آینده تعیین‌تکلیف کنند؛ اما شهرداری با آن موافقت نکرد، زیرا به نظر می‌رسید قصد خرید زمان دارند تا شورای بعدی تشکیل شود، مانند رویکردی که نسبت به دوره پیش، به‌کار گرفتند.وی اضافه کرد: درحال‌حاضر سازمان بازرسی فرصت گرفته تا قضیه را حل کرده و حق و حقوق شهر را تعیین و زنده کند. در غیر این صورت قرارداد ‌فسخ می‌شود.
اختلاف بر سر چند متر جابه‌جایی در جِر‌م‌گذاری بود
اما رئیس کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی‌شهر‌ با بیان اینکه فسخ قرارداد به نفع شهر و شهرداری نیست، اظهار کرد: با توجه به اینکه سرمایه‌گذار پروژه مجد، از سرمایه‌گذاران بزرگ و معتبر است و از نظر تخصص و منابع مالی در سطح بالایی قرار دارد، به همین دلیل فسخ قرارداد به نفع شهر نیست؛ ضمن اینکه جرائمی‌ که درصورت فسخ به شهرداری تحمیل خواهد شد، بسیار بالا‌ست.
عبدالکریم جوادی افزود: بر‌اساس تدبیری که انجام دادیم، قرار شد یک حسابرسی مرضی‌الطرفین انجام شود تا بدبینی‌های برخی همکاران درنتیجه این حسابرسی برطرف شود، قرارداد پابرجا بماند و پروژه ادامه پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کشور و استان نیز در این زمینه ورود پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: دغدغه‌هایی ازسوی این سازمان مطرح شد؛ اما خیلی مصداق نداشت و تا حدودی حل شده است.
این عضو شورای شهر مشهد با بیان اینکه نمی‌توان زمان مشخصی را برای اعلام نتیجه حسابرسی عنوان کرد، گفت: قرارداد قبل از تعطیلات شورا امضا‌ و به حسابرس مرضی‌الطرفین ارائه شد. به نظر می‌رسد که مدت حسابرسی حداکثر دو ماه به طول بینجامد.وی هدف از تعیین حسابرس مرضی‌الطرفین را شفاف‌سازی دانست و اظهار کرد: با توجه به دغدغه برخی همکاران این حسابرس تعیین شد تا اگر حقی از شهر ضایع شده، به شهر بازگردد و در غیر این‌صورت هم شفاف‌سازی باعث می‌شود تا این بدبینی در اذهان و افکار عمومی‌ برطرف شود.
جوادی موضوع مورد اختلاف را در چند متر جابه‌جایی جِرم‌گذاری دانست و تصریح کرد: سرمایه‌گذار مدعی است که هیچ‌گونه تخلفی نسبت به حجم جرم‌گذاری اتفاق نیفتاده است و شهرداری این اجازه را داده که این میزان جرم‌گذاری چند متر آن‌طرف‌تر انجام شود. همچنین صورت‌های مالی که ارائه می‌کردند، با اشکالی مواجه نبود.
وی درباره هشتادمیلیارد تومان مبلغ مورد اختلاف خاطرنشان کرد: چنین چیزی وجود ندارد. اختلاف بر سر جابه‌جایی جرم‌گذاری بود که همکاران گمان می‌کردند بدون پروانه این کار انجام شده یا میزان آن محاسبه نشده است؛ اما متوجه شدند که در مقدار تغییری ایجاد نشده و فقط بحث جابه‌جایی مطرح بوده است.
توافق انجام شد، فاز٣ به شهرداری واگذار می‌شود
اما مدیرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه شرق درباره نتیجه اختلافات پیش‌آمده ما‌بین این شرکت و شهرداری مشهد، گفت: در آخرین مرحله که اواخر تیرماه بود، به یک توافق کلی با شهرداری رسیدیم که براساس آن فاز سه به شهرداری داده شود و دیگر فازهای پروژه در دست شرکت باقی بماند.
احمد نوروزی با بیان اینکه عمده املاک فاز سه با اوراق مشارکت شهرداری خریداری شده است، خاطرنشان کرد: قرار شد املاکی را که شرکت ما خریداری کرده است، با قیمت کارشناسی به این شرکت بازگردانده شود.وی درباره موضوع اختلاف حساب که باعث ورود سازمان بازرسی نیز شده است، اظهارکرد: محاسباتی برای عوارض انجام شده است که ما نحوه این محاسبات را قبول نداریم؛ زیرا مدعی شده‌اند که حقوق شهرداری به‌دلیل تغییر کاربری تضییع شده است، درحالی‌که آنجا از قبل تجاری بوده است و ما تغییرکاربری نداده‌ایم.نوروزی درباره آخرین وضعیت پارکینگ زیرسطحی این پروژه نیز یادآور شد: کل عملیات سازه پارکینگ که بر‌عهده شرکت بود، انجام شده است؛ اما کل عملیات نازک‌کاری پارکینگ بر‌عهده شهرداری است و این نهاد باید آن را تکمیل کند و به بهره‌برداری برساند.
وی تصریح کرد: طی توافقی که با شهرداری انجام دادیم، شرکت هزینه‌های اجرایی پارکینگ را براساس نرخ کارشناسی مصوب شورا به‌صورت تهاتری قبول کرد.
مدیرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه شرق درباره آخرین وضعیت پروژه مجد گفت: در‌حال‌حاضر بخش عمده‌ای از فاز یک این پروژه به بهره‌برداری رسیده است که دو ساختمان در مرحله سفت‌کاری قرار دارد و یک ساختمان نیز که مربوط به پاساژ چهارده‌معصوم(ع) است، هنوز سرقفلی‌های آن تملک نشده است.
وی با بیان اینکه عمده تملکات فاز دو نیز انجام شده است، اظهار کرد: حدود ٩٥‌درصد از تملک یک پروژه و حدود ٨٠‌درصد از تملک پروژه‌ای دیگر صورت گرفته است.
نوروزی درباره آخرین وضعیت فاز سه این پروژه خاطرنشان کرد: تملک و گودبرداری آن انجام شده است؛ اما به‌دلیل اختلاف‌ با شهرداری از یک‌سال‌و‌نیم گذشته متوقف شده است.
پروژه تعیین‌تکلیف و اشکالات مطرح‌‌شده نیز حل شد
معاون اقتصادی شهردار مشهد نیز با ابراز خرسندی از حل یکی از مشکلات بزرگ شهر مشهد، اظهار کرد: خوشبختانه با مدیران پروژه مجد در مجموع به توافق رسیدیم و این پروژه تعیین‌تکلیف شد.
محمدرضا مزجی درباره ادعای اعضای شورا مبنی‌بر تعیین حسابرس برای حل مشکل اظهار کرد: اعضای شورای شهر مشکلی با پروژه نداشتند. اشکال از‌سوی سازمان بازرسی کل کشور مطرح شده بود که با هم‌فکری و استفاده از راهنمایی‌های این سازمان مسئله رفع شد و وقتی مشکل ازسوی سازمان حل شود، شورا هم مشکلی با پروژه ندارد.

منبع خبر: شهرآرا دوشنبه 19 مرداد 94

http://www.shahrara.com/page,1394,5,19,4,03.html

خواندن 1492 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: تغییر آدرس شرکت
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

حاضرین در سایت

ما 94 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

logo footer

شرکت افق سهام شرق (سهامی خاص) بعنوان كارگزار رسمی شركت، جهت انجام معاملات و بازارگردانی سهام واگذار شده، در اسفند ماه 1386 با 98% سهام متعلق به شركت عمران و مسكن سازان منطقه شرق تشكيل شده است.