دوشنبه, 04 مرداد 1400
بازار بورس و مسکن

بازار بورس و مسکن (96)

پیشروی حباب مسکن چین تا مرز «ترکیدن» بازار املاک این کشور را به لبه سقوط کشانده و اقتصاد جهان را با خطر

Posted On دوشنبه, 15 آذر 1395 13:16 نوشته شده توسط

شناسایی و دسته‌بندی مجموعه عوامل «شکل‌دهنده نوسانات» در بازار ملک، از «نفوذ» و تسلط عمده «رفتار تقاضا» بر «قیمت مسکن» در مقایسه با تحولات «سمت عرضه» حکایت دارد و در عین حال بیانگر تاثیرپذیری «قوی» این بازار از متغیرهای «بیرونی» اقتصاد از جمله نرخ سود بانکی است. نتایج یک تحقیق دانشگاهی به سرپرستی تیمور رحمانی– دانشیار دانشگاه تهران و پژوهشگر اقتصاد مسکن- درباره ریشه‌های افت و خیز شدید قیمت مسکن طی دوره‌های رکود و رونق نشان می‌دهد: در تهران ریشه تغییرات قیمت مسکن، از «حال و روز بازارهای رقیب» و «اوضاع اقتصاد کلان کشور» تغذیه می‌شود که این دو شاخص در قالب 6 مولفه، از مسیر تقاضای مسکن، به قیمت‌ها «جهت» داده و در نهایت باعث نوسان ارزش معاملات ملک می‌شوند. این پژوهش که به سفارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن انجام گرفته و در فصلنامه تخصصی معاونت مسکن منعکس شده، حاکی است: طی دست‌کم دو دهه گذشته،‌ سه بازار پول، سهام و ارز در نقش بازارهای رقیب مسکن، اثر معکوس بر قیمت آپارتمان‌های شهر تهران داشته و در مقابل، سطح درآمد سرانه، نقدینگی و تسهیلات بانکی به شکل مستقیم (مثبت) بر نوسانات قیمت ملک تاثیر گذاشته است.

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:59 نوشته شده توسط

در گردهمایی 1000 مدیر ساختمانی در تهران اعلام شد
15 توصیه انبوه‌سازان برای رونق بازار مسکن

پیشنهاد تاسیس بانک ساختمان برای جذب سرمایه‌های خارجی
- سازنده‌ها به سود کمتر از محل فروش، قناعت کنند تا توان خریداران افزایش یابد
- مسوولیت اصلی متوجه مشاوران املاک است که باید شیوه‌های سنتی جلب مشتری را کنار بگذارند
- دولت از توجه مطلق به مسکن مهر پرهیز کند و برای بهبود معاملات مسکن چاره‌ای بیندیشد

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:57 نوشته شده توسط

3 علت رکود معاملات مسکن

این روزها برخی از بازارهای سرمایه‌گذاری به اندازه‌ای در بازدهی مثبت سرمایه‌گذاری سریع عمل می‌کنند که اکثر سرمایه‌گذاران بازار مسکن را نیز جذب خود کرده‌اند.
یکی از مشاوران املاک فعال در شرق تهران در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت : در حال حاضر 3 علت باعث شده است تا بازار مسکن با رکود مواجه شود‌، اولین دلیل را می‌توان افزایش 15 تا 20 درصدی قیمت مسکن در مقایسه با ابتدای سال‌جاری عنوان کرد و این موضوع باعث شد تا ارزش بودجه خریداران دچار افت محسوس شود. برای مثال اگر یک متقاضی قدرت خرید یک واحد 95 متری را برای خود مهیا کرده بود حال چاره‌ای جز خرید واحد 75 متری ندارد.

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:53 نوشته شده توسط

تاثیر اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها بر بخش مسکن در مقایسه با سایر بخش‌ها متفاوت است زیرا در حال حاضر متقاضیان خرید مسکن به دلیل رکود حاکم در این بخش بلاتکلیف هستند و نمی‌دانند که آیا زمان برای خرید مسکن مناسب است یا خیر.

دکتر محمد عدالتخواه کارشناس مسکن درباره تاثیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بر بخش مسکن اظهار کرد: با توجه به تداوم رکودی که در بازار حاکم است و همچنین عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه کماکان مشکل ادامه دارد و به اجرا درآمدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، بر قیمت کالاها تاثیرگذار خواهد بود.

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:52 نوشته شده توسط

اختلاف نظر درباره آينده قيمت مسكن

قلي خسروي: انبوه‌سازان بايد تحت نظارت سازمان حمايت از مصرف‌كننده باشند تا خودسرانه قيمت‌ها را افزايش ندهند

اختلاف ديرينه انبوه‌سازان با مشاوران املاك برسر پيش‌بيني آينده بازار مسكن و تاثيري كه آنها در تعيين قيمت‌ها دارند، به اوج خود رسيده است. بنگاه‌هاي مسكن، انبوه‌سازان را به خاطر به كاربردن واژه‌هايي همچون «سونامي»، به تحريك قيمت مسكن متهم مي‌كنند و در مقابل انبوه‌سازان مي‌گويند مشاور املاكي‌ها هيچ تخصصي براي بازاريابي علمي ندارند، بنابراين نبايد درباره قيمت‌ها اظهار‌نظر كنند.

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:51 نوشته شده توسط

مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار واگذاری سهام شرکتهای مشمول اصل 44 را باعث رونق بورس دانست و گفت: حدود 40 درصد بازار سرمایه در اختیار شرکتهای مشمول واگذاری است.
حسن قالیباف اصل با بیان اینکه اجرای اصل 44 قانون اساسی بر بازار سرمایه کشور تاثیرداشته است، افزود: با توجه به اینکه عرضه های بزرگی از سهام شرکتهای دولتی در بازار سرمایه انجام شده است،

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:50 نوشته شده توسط

افزایش معاملات پیش‌فروش در بازار مسکن

پیش‌فروش آپارتمان‌های مسکونی که تا قبل از «هدفمندی» از رونق افتاده بود، اکنون به مناسبت اجرای قانون یارانه‌ها، با استقبال گسترده روبه‌رو شده است؛ به گونه‌ای که طرف تقاضای مسکن برای در امان ماندن از نوسان قیمت در آینده، به سمت پیش‌خرید با قیمت‌های کنونی روآورده است و سازنده‌ها نیز برای پیش‌خرید مصالح از این نوع معامله استقبال می‌کنند. در حال حاضر نرخ پیش‌فروش مسکن در تهران به مراتب پایین‌تر از نرخ فروش واحدهای آماده استفاده است؛ اما آنچه در بازار پیش‌فروش باید مد نظر پیش‌خریداران قرار بگیرد، ثبت «قیمت مقطوع» در قرارداد است.

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:43 نوشته شده توسط

انتشار پیش‌نویس بسته پولی سال آینده

افزایش وام مسکن جدی شد؟

دنیای اقتصاد- بعد از چند هفته مقدمه‌چینی در بانک‌مرکزی برای تقویت قدرت خرید مسکن، دیروز اعلام شد که در بسته پولی سال90 به بانک مسکن اجازه داده شده وام 18 میلیون تومانی خرید مسکن را به صورت مشروط به 27 میلیون تومان افزایش دهد؛ این پیشنهاد مکتوب، برای تصویب باید در هیات دولت بررسی شود که احتمالا با مخالفت شدید تصمیم‌سازان حوزه مسکن و موافقت تصمیم‌سازان حوزه اقتصاد کلان روبرو خواهد شد. مدیران بانک‌مرکزی از جمله معاون اقتصادی این نهاد پولی معتقدند از آنجا که بازار مسکن با رونق‌غیرتورمی روبرو شده، شایسته است از کسانی که با نیت سکونت به دنبال خرید ملک هستند حمایت مالی شود. اما در جناح مخالف، مسوولان بخش مسکن هستند که روند کاهشی قیمت ملک از ابتدای سال 87 –زمان اجرای دستور رییس‌جمهور به منع پرداخت وام مسکن از سوی بانک‌ها- تاکنون را ناشی از محروم‌شدن تقاضای مسکن از تسهیلات بانکی می‌دانند و به همین دلیل با هر نوع کاهش فاصله بین «بازار» و «وام» مخالفت می‌کنند.در این میان کارشناسان مسکن نیز نظر متفاوتی را مطرح می‌کنند و اینکه توان خرید مسکن باید در دوران رکود که امکان تحریک قیمت وجود ندارد، افزایش یابد. در بسته پولی90 سهم بخش مسکن از کل تسهیلات بانکی از 20 درصد به 30 درصد افزایش یافته که احتمالا حجم زیادی از آن نصیب ساخت‌وسازهای مسکن‌مهر خواهد شد.

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:41 نوشته شده توسط

افزایش 4/2 درصدی رشد اقتصادی جهان در سال 2010

صندوق بین المللی پول ضمن تغییر پیش بینی های قبلی خود درباره رشد اقتصادی جهان اعلام کرد: «به دلیل سیاست های حمایتی و تشویقی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، رشد اقتصادی جهان در سال 2010 بیش از پیش افزایش خواهد یافت.»به گزارش سایت صندوق بین المللی پول، میزان رشد اقتصادی جهان در سال 2010 به 4/2 درصد افزایش خواهد یافت. این رقم در گزارش پیشین صندوق 9/1 درصد اعلام شده بود. در این گزارش که برای ارائه به نشست وزیران اقتصاد و دارایی گروه هشت تهیه شده بود، آمده است:

Posted On چهارشنبه, 27 مرداد 1395 10:39 نوشته شده توسط
صفحه1 از7

حاضرین در سایت

ما 227 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

logo footer

شرکت افق سهام شرق (سهامی خاص) بعنوان كارگزار رسمی شركت، جهت انجام معاملات و بازارگردانی سهام واگذار شده، در اسفند ماه 1386 با 98% سهام متعلق به شركت عمران و مسكن سازان منطقه شرق تشكيل شده است.